Sprawy lokalowe

Sprawy lokalowe

Wystawa ,,Kamionek w obliczu rewitalizacji – kamienice z duszą”

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Piątek, 1 Grudnia, 2017 - 12:47, jradwanski

Wczoraj odbył się wernisaż pierwszej wystawy zorganizowanej przez Klub Sąsiada Skaryszewska, Fundację Zmianę oraz Liderki Obszaru. Wystawa pt. „Kamionek w obliczu rewitalizacji – kamienice z duszą” była okazją do wysłuchania niezwykle ciekawej historii związanej z powstaniem tej wystawy, a także poznania bliżej historii ulic oraz mieszkańców Kamionka. Gościem specjalnym była Pani Róża Karwecka z Klubu Sąsiada Skaryszewska.

Wystawa ,,Kamionek w obliczu rewitalizacji – kamienice z duszą”

 

W dniu 29.11.2017r. w Centrum Kreatywności Targowa, w Czytelni Fundacji Zmiana odbyło się uroczyste otwarcie wystawy połączone z andrzejkami. Wystawa pt. „Kamionek w obliczu rewitalizacji – kamienice z duszą” była okazją do wysłuchania niezwykle ciekawej historii związanej z powstaniem tej wystawy, a także poznania bliżej historii ulic oraz mieszkańców Kamionka. Organizatorami wystawy byli: Klub Sąsiada Skaryszewska, Fundacja Zmiana oraz Liderki Obszaru. Gościem specjalnym była Pani Róża Karwecka z Klubu Sąsiada Skaryszewska.

 

Pierwsza część spotkania stanowiła opowieść o historii związanej z powstaniem tej wystawy. Naszymi gośćmi byli Pan Krzysztof Bąbel oraz Pani Monika Wesołowska, którzy są współtwórcami wystawy. Wystawa składa się z 20 plansz poświęconych historii danych kamienic na Kamionku, które są objęte działaniami rewitalizacyjnymi. Część z nich została już odnowiona, część czeka jeszcze na rewitalizację. Autorzy wystawy szczególną uwagę zwracali na detal architektoniczny i zabiegali, aby podmioty realizujące remonty o nich nie zapomnieli. Istotne jest to, aby wszystkie elementy wyróżniające dane kamienice, sztukateria i inne elementy nadające charakteru kamienicy, przetrwały. Świadczą one o historii danego budynku, o tym w jakich czasach powstawał oraz jacy ludzie w niej kiedyś mieszkali.  Opowieściom autorów wystawy towarzyszył pokazał slajdów, który skupiał się głównie na detalach architektonicznych i był świetnym uzupełnieniem wizualnym do przekazywanych treści.

Po pierwszej części przyszedł czas na zadawanie pytań oraz dyskusję na temat tego, w jaki sposób rewitalizować kamienice, aby to co jest w nich najpiękniejsze zachować, by po odnowieniu nie straciły swojego charakteru. Nasi goście chętnie włączali się w dyskusje, zadawali pytania oraz wyrażali swoje opinie.

Następnie nadszedł moment na bardziej nieformalną część spotkania, czyli na andrzejkowe wróżby. Liderki Obszaru przygotowały szereg atrakcji zarówno dla dużych, jak i małych uczestników spotkania. Na wszystkich czekał poczęstunek w formie kawy/herbaty oraz słodkich przekąsek. Każdy z uczestników ze szklanej kuli wylosował przysłowie bądź mądrość życiową, która będzie mu przyświecała w kolejnym roku. Nie zabrakło również zabawy z kubeczkami i ukrytymi rzeczami. Każdy losował jeden przedmiot, który był zakryty pod kubeczkiem. Każdy z nich miał swoje odmienne znaczenie. Zależnie od tego, co kto wylosował, zgodnie z tradycją, taka miała być jego przyszłość. Wylosowanie listka oznaczało staropanieństwo, pierścionek - małżeństwo, moneta - życie w bogactwie, a klucz - nowy dom. Tak się akurat złożyło, że większość Pań, które brały udział w zabawie wylosowały pierścionek J. Kolejną z atrakcji było wysypywanie dużych wykałaczek na stół i odczytywanie w jakie litery ułożyły się patyczki. Każda z nich miała swoje znaczenie. Przykładowo, literka A oznaczała podróż bądź przeprowadzkę, litera M ciekawą propozycję zawodową, a litera K sukcesy zawodowe lub towarzyskie. Nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku przez klucz. Z wosku powstawały figury wróżące znalezienie męża, podróże czy narodziny dziecka.

W tym miłym wieczorze, przy ciastku i kawie, z praską opowieścią w tle wzięło udział kilkanaście osób. Zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy, która będzie do końca grudnia dostępna w Czytelni Fundacji Zmiana.

Pliki do pobrania

  1. 1.
    Kamionek w obliczu rewitalizacji
    (plik: _wystawy_rewitalizacja_kamionek.pdf, rozmiar pliku: 198.92 KB)
    Pobierz